Programa d’activitats 2019

ACTIVITATS ALS ESTANDS

AJUNTAMENT DE LLEIDA

Espai FÒRUM

Inscripcions: educacio@paeria.cat

Dijous 25 d’abril

10 a 11h Descobreix el mercat laboral, a càrrec del programa Espavila’t (IMO).

11 a 12h Les competències professionals dels i les tècniques superiors en educació infantil, a les Escoles Bressol Municipals de Lleida, a càrrec de la Rosa Maria Rauret i Oliva, cap d’unitat tècnica de les Escoles Bressol Municipals de Lleida.

12 a 13h Treball en equip i resolució de conflictes, a càrrec de les Referents d’Ocupació Juvenil de LleidaJove.  

L’equip guanyador obtindrà un viatge gratuït a la 4a Edició del GarGar. Festival de murals i art rural, de Penelles (dissabte 4 de maig, de 9 a 18 h, aprox. Sortida i arribada des del Camp d’Esport, amb bus).

13 a 14h Entrevista de selecció, a càrrec del programa Ubicat (IMO).   

16 a 17h Ets competent? Dinàmica a càrrec de l’equip d’orientadores i orientadors del   Lleida Orienta, de la Regidoria d’educació.

17 a 17.30h Pràctica de Mindfulness per a estudiants, a càrrec de l’equip d’orientadores i orientadors del Lleida Orienta, de la Regidoria d’educació.

Divendres 26 d’abril

10 a 12h Habilitats comunicatives, a càrrec de Jordi Cabestany (GlobaLleida).

12 a 14h Taller de RAP: motivació i superació, a càrrec de Rap Acadèmia (IMO).

14 a 15h Treball Cooperatiu, a càrrec de les Referents d’Ocupació Juvenil de LleidaJove.

               Una bossa de regal a les persones participants.

16 a 17h Depèn de tu, Dinàmica a càrrec de l’equip d’orientadores i orientadors del Lleida Orienta, de la Regidoria d’educació.

17 a 17.30h Pràctica de Mindfulness per a estudiants, a càrrec de l’equip d’orientadores i orientadors del Lleida Orienta, de la Regidoria d’educació.

ASSOCIACIÓ DE SOBREESTANTS DE CATALUNYA

Dijous 25 d’abril

12 a 13h Taller escàner 3D aplicat a la topografia – Instop – Leica.

15 a 16h Taller de Drons aplicats a la topografia – Tecnitop. 

Divendres 26 d’abril

11 a 13h Taller Hibrido, Gps Mòbil Hiper VR i Estació robotitzada GT-503 – Topcon.

Inscripcions: sobreestants@sobreestants.com

ELECTRICITAT

Demostració control llums i persianes instal·lació domòtica aula del centre INS Josep Vallverdú amb veu des del mòbil veient-ho en una televisió.

FABRICACIÓ MECÀNICA

Demostració d’un centre de mecanitzat CNC.

Demostració del funcionament d’una impressora 3D.

GLOBALLEIDA

Els dies 25 i 26 d’abril de 11 a 13h

4 tallers “Emprenem jugant” d’una hora de durada cadascun per un grup de 16 nois/es. A càrrec de Laia Martínez.

Tallers adreçats a alumnat d’ESO, Batxillerat i cicles formatius pensats per treballar i estimular les habilitats emprenedores. A través de jocs com el Memory, Dicciopinta Business, Qui fa què?, Construeix la teva història d’èxit o la Torre d’espaguetis es treballaran habilitats com la creativitat, el treball en equip, el lideratge, la comunicació, l’empatia i la innovació, entre d’altres.

Inscripcions: inscripcions@globalleida.org

IMATGE I SO

Sessió de fotografies en estudi a càrrec dels alumnes del Grau Superior d’Il·luminació, Captació i Tractament d’Imatge.

Música en directe a càrrec dels alumnes del Grau Mitjà de Vídeo, Discjòquei i So.

Disseny conceptual de personatges, animació i testing de videojocs 3D a càrrec dels alumnes del Grau Superior d’Animacions 3D, Jocs i entorns interactius.

INDÚSTRIES ALIMENTÀRIES

Roda d’aromes del vi.

Tast d’olis.

Anàlisi sensorial d’aliments.

INDÚSTRIES EXTRACTIVES

Demostració amb màquines en miniatura per radiocontrol conduïdes per alumnes del CFGM de Tècnic en Excavacions i Sondatges.

INSTAL·LACIÓ I MANTENIMENT

Demostració muntatge i desmuntatge d’instal·lacions de fred, calor, aigua i manteniment.

SERVEIS SOCIOCULTURALS I A LA COMUNITAT

Taller de sensibilització “Posa’t a la seva pell” Impartit per l’alumnat de CFGM Atenció a Persones en Situació de Dependència.

Dijous 25 d’abril a la tarda

Gincana “Animació Turística” Impartit per l’alumnat del CFGS “Animació Sociocultural i Turística.

Tots els dies en horari de tarda

Ludoteca i tallers Infantils.

Dijous 25 d’abril al matí

Tallers “Posa fil a l’agulla”. Impartit per l’alumnat de CFGM Atenció a Persones en Situació de Dependència.

SOC-GENERALITAT DE CATALUNYA

Dijous 25 d’abril

11h “Comunicació i Lideratge” impartida pel Joan Palou

12h “Vols treballar a Europa? . La xarxa EURES”, impartida per la Sílvia Esteve.

Divendres 26 d’abril

11h “ Què és la Garantia Juvenil?” impartida per la Sandra Broto.

12h “Endinsa’t al món laboral”, impartida per la Noemí Rocamora.

ZONA EXTERIOR

INDÚSTRIES EXTRACTIVES

Concurs de conducció de màquines amb simulador.

Demostracions amb maquinària real.

Demostració de tasques d’elaboració de peces de pedra natural per alumnes del CFGM de Tècnic en Pedra Natural.

INSTITUT MUNICIPAL D’OCUPACIÓ SALVADOR SEGUÍ

Sóc casa d’oficis.

Dijous 25 d’abril durant tot el matí

Pintura decorativa, , a càrrec de l’alumnat del taller de pintura decorativa en construcció del programa Casa d’Oficis de l’IMO.

Divendres 26 d’abril durant tot el matí

Soldadura, a càrrec de l’alumnat del taller de metall del programa Casa d’Oficis de l’IMO.

FAMÍLIA AGRÀRIA – CICLE FORMATIU GRAU MITJÀ ACTIVITATS EQÜESTRES

Divendres.
Demostració – Com manejar i tenir cura dels cavalls. Institut Mollerussa.

FAMÍLIA ACTIVITATS FÍSIQUES I ESPORTIVES

Dijous i divendres.
Demostració – Naveguem amb caiac. Institut Hug Roger III de Sort.

JORNADES A LES SALES DE PRESENTACIONS

DIJOUS 25 D’ABRIL

SALA SUD

10 a 10.30h, 12.30 a 13h i 16 a 16.30h Visita guiada Descobreix la FP.

Organitza: Departament d’Educació, Generalitat de Catalunya.

Inscripcions: Visita tancada amb els centres educatius.

11 a 12h Taller escàner 3D aplicat a  la topografia.

Organitza: ASSOCIACIO DE SOBREESTANTS DE CATALUNYA.

Inscripcions: sobreestants@sobreestants.com

13 a 14h Novetats i millores en els cicles formatius; a càrrec de Nicolau Galdeano, Inspector Coordinador de Coordinadors de Formació Professional.

Organitza: Departament d’Educació, Generalitat de Catalunya.

Inscripcions: coordina_fp_lleida.ensenyament@gencat.cat     

16.30 a 17.30h Belles arts i fotografia, a càrrec de Lídia Vives, fotògrafa de moda i publicitat.

Organitza: Departament d’Educació, Generalitat de Catalunya.

Inscripcions: coordina_fp_lleida.ensenyament@gencat.cat   

SALA NORD

10 a 11h Parlem de feina. Què has de saber per començar a treballar?

  Xerrada adreçada a joves;  a càrrec d’un Representant d’Acció Jove – Joves de CCOO.

Organitza: CCOO

  Inscripcions: pere_sanchez@ccoo.cat  o rvillaro@ccoo.cat 

11 a 12.30h Practica l’Egosurfing, clau per a controlar l’empenta digital; a càrrec de Teresa Romeu Fontanilles, professora dels Estudis d’Informàtica, Multimèdia i Telecomunicacions (UOC).

Organitza: Institut Municipal d’Ocupació Salvador Seguí. Ajuntament de Lleida.

Inscripcions: Tancades.

13 a 14h Xerrada informativa sobre el CFGS Tècniques d’Actuació Teatral de l’Aula Municipal de Teatre de Lleida. “Fes del Teatre la teva professió” a càrrec de Mercè Ballespí, directora del Cicle.

Organitza: Aula Municipal de Teatre. Ajuntament de Lleida.

Inscripcions: educacio@paeria.cat

16 a 17h Taller de Drons aplicats a la topografia.

Organitza: ASSOCIACIO DE SOBREESTANTS DE CATALUNYA.

Inscripcions: sobreestants@sobreestants.com

DIVENDRES 26 D’ABRIL

SALA SUD

10 a 10.30h, 12.30 a 13h i 16 a 16.30h Visita guiada Descobreix la FP.

Organitza: Departament d’Educació, Generalitat de Catalunya.

Inscripcions: Visita tancada amb els centres educatius.

11 a 12.00h Els secrets de l’èxit professional; a càrrec de Xavier Pirla.

En aquesta xerrada, provocadora i disruptiva, es parlarà de la ment i de com posar-la al servei de la nostra carrera professional. L’educació es basa majoritàriament en la part tècnica de les habilitats professionals però ningú ens ensenya a motivar-nos, superar la frustració, treballar la nostra resiliència, gestionar el nostre estrès o com ser persones més empàtiques, carismàtiques o persuasives. Aprendrem com utilitzar la nostra ment per a assolir allò que ens proposem a la nostra vida. 

Organitza: GLOBALleida.

Inscripcions: inscripcions@globalleida.org

13 a 14h Impacte del Projecte de Qualitat i Millora Contínua als Centres Educatius; a càrrec de

Sònia Higueruelo Demason, Servei de Programes i Projectes de Foment dels     Ensenyaments Professionals.

Organitza: Departament d’Educació, Generalitat de Catalunya.

Inscripcions: coordina_fp_lleida.ensenyament@gencat.cat  

SALA NORD

10 a 11h La FP Dual com a estratègia de selecció; a càrrec de Xavier Moreno, Adjunt de Direcció R.R.H.H. de la Corporació Alimentària de Guissona.

Organitza: UGT de les Terres de Lleida.

Inscripcions: ugt@lleida.ugt.org

11 a 12h Mobilitat: una experiència de vida; a càrrec de Marc Batlle, coordinador de mobilitat Institut Torrevicens.Dirigida a alumnat de 4t ESO i 1r. Batxillerat

Organitza: Departament d’Educació, Generalitat de Catalunya.

Inscripcions: Coordina_fp_lleida.educacio@gencat.cat  

12.30 a 13.30h Disseny i fotografia, a càrrec de la Blogger Lidia Vives, fotògrafa de belles arts, moda i publicitat.

Organitza: Departament d’Educació, Generalitat de Catalunya.

Inscripcions: coordina_fp_lleida.ensenyament@gencat.cat         

15.30 a 16.30h Vols treballar dins del sector de videojocs i aPP´s?; a càrrec de Veronica Montagut – RRHH empresa Staloop.Dirigida a l´alumnat de la família Informàtica i comunicacions.

Organitza: Departament d’Educació, Generalitat de Catalunya.

Inscripcions: Coordina_fp_lleida.educacio@gencat.cat

16.30 a 17.30h Mobilitat Internacional, aconsegueix els teus somnis; a càrrec d’Àngels Giné, Responsable de Mobilitat d’Ilerna i Directora d’IDEE

Organitza: Departament d’Educació, Generalitat de Catalunya.

Inscripcions: coordina_fp_lleida.ensenyament@gencat.cat

ESPAI EMPRENEDORIA

Mostra FES! 2019

Organitza: Grup de Treball Fes!19 – Departament d’Educació.

Dijous 25 d’abril

8.30 a 10h Rebuda de participants, acreditacions i muntatge d’estands de la Mostra.

10.00h Acte inaugural

10.15h Xerrada – col·loqui d’emprenedoria.

11.30h Pausa – esmorzar.

12.00h Spot Festival (1a part).

13.00h Concurs d’estands.

14 a 15h Dinar.

15.30h Elevator Pitch.

16.30h Spot Festival (2a part).

17.00h Lliurament de premis.

17.45h Acte de clausura.

18.00h Tancament activitat.

SORTEJOS

AJUNTAMENT DE LLEIDA

Sorteig d’un altaveu Bluetooth: El futur a les teves mans.

Pots consultar les bases al Facebook i a l’Instagram de l’Institut Municipal d’Ocupació “IMO”.

CONCURSOS

DEPARTAMENT D’EDUCACIÓ

Concurs “Top 3 estand”

El concurs és una iniciativa dels Serveis Territorials d’Educació a Lleida per promoure la visita a la Fira FT.

L’objectiu del concurs és que els joves visitin els estands de la fira per trobar informació dels estudis que els puguin interessar.

Pot participar qualsevol persona major de 16 anys.

  1. Recollir la butlleta “Top 3 estand” de participació a l’entrada de la fira o bé imprimir-la des de https://eoplleida.wixsite.com/firafp2019
  2. Visitar els estands de la fira.
  3. Demanar a 3 estands que segellin la butlleta “Top 3 estand” on hagis recollit la informació dels estudis més interessants per a tu.
  4. Dipositar la butlleta “Top 3 estand” a l’espai de Xarxes Socials o estand del Departament d’Educació.

El termini de presentació de butlletes “Top 3 estand” comença el 25 d’abril i finalitza el 26 d’abril de 2019 a les 14h.

El sorteig es realitzarà el mateix 26 d’abril, a la fira FT i els guanyadors/res es publicaran al web https://eoplleida.wixsite.com/firafp2019

El jurat realitzarà una tria en directe un cop finalitzada la fira d’entre totes les butlletes lliurades.

Les butlletes guanyadores podran escollir obsequis cedits per les firmes Llibreria Caselles i Roide.

Concurs de recollits

Divendres 26 d’abril

TEMA: RECOLLIT D’UNA GALA DE NIT.
ADREÇAT: Alumnes de Cicles Formatius de totes les branques.
TEMPS: La realització del recollit s’ha de fer en un màxim 50’.
MATERIAL: Cadascú portarà tot el seu material.
COSMÈTICS: El centre posarà els cosmètics: la laca i el gel.
MODEL DEL RECOLLIT: Cada participant portarà la seva model amb el cabell net i preparat per a fer el recollit. El model anirà vestit en harmonia o en conjunt al pentinat.
JURAT: El jurat constarà de professores del departament d’Imatge Personal i algun membre de Educació.
OBSEQUI: Empresa col·laboradora MAGATZEM DEL PERRUQUER.
VEREDICTE: Es farà públic el mateix divendres a les 13h.
LLIURAMENT DEL PREMI: A les 13h.

Concurs de Maquillatge

Divendres 26 d’abril

ADREÇAT: Alumnat de Cicles Formatius de  totes les branques.
TEMPS: La realització del maquillatge s’ha de fer en un màxim 60’.
MATERIAL: El proporcionarà el centre.
ESBÓS: Cada maquillatge anirà acompanyat del disseny de l’esbós.
JURAT: El jurat constarà de quatre professores del departament d’Imatge Personal i  un representant de la Fira d’FT.
VEREDICTE: Es farà públic el mateix divendres al migdia.
OBSEQUI: Empresa col·laboradora MAGATZEM DEL PERRUQUER .
LLIURAMENT DEL PREMI: Per acordar.